Nad izviri 6
2204 Miklavž na Dravskem polju
Zaradi posledic epidemije COVID-19 prihaja do vsesplošnega poslabšanja telesnega, duševnega in ekonomskega položaja ljudi. Vse to vodi tudi do povečevanja raznih duševnih stisk, porasta nasilja med štirimi stenami, izgube ali nezmožnosti pridobitve zaposlitve, zmanjšanja učinkovitosti pri učenju ter delu na daljavo in porasta občutij nemoči, osamljenosti, negotovosti in tesnobe.
Na Inštitutu za proučevanje enakosti spolov (IPES) s tem namenom izvajajo enoletni projekt Na varnem si (www.na-varnem.si), v okviru katerega so začeli z izvajanjem medijske ozaveščevalne kampanje o stiskah, ki jih je razgrnila in poglobila epidemija. S kampanjo, ki poteka v obliki televizijskih, radijskih in spletnih oglasov, ter z objavami na njihovih družbenih omrežjih, želijo najprej opozoriti na porast različnih duševnih in socialno ekonomskih stisk in nasilja med prebivalstvom, nato pa tudi prispevati kdestigmatizaciji duševnih stisk, ter k izgradnji družbe z ničelno toleranco do nasilja.
Za namene ozaveščanja javnosti o posledicah zadnjega leta življenja v novi normalnosti na naše duševno zdravje in odnose so posneli več ozaveščevalnih video vsebin, pri nastanku katerih so z njimi sodelovali vrhunski slovenski gledališki igralci in igralke, med njimi tudi Boris Ostan, Bernarda Oman, Maja Martina Merljak, Nina Valič, Darja Reichman, Jure Henigman, Sabina Kogovšek in Alenka Tetičkovič.
V okviru projekta:
- nudijo brezplačno in anonimno psihosocialno, psihološko in karierno svetovanje preko klepeta v živo, elektronske pošte (svetovanje@na-varnem.si) ali videoklica,
- telefonski razbremenilni pogovor na telefonski številki 040 950 514 in
- vzpostavili so prve varne točke v Sloveniji na področju Podravja za odrasle žrtve nasilja.
Projekt financirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Več o projektu najdete v priponki.